Palác Lucerna Europa Cinemas
TripadvisorFacebook

Lucerna Cinema                                                                                 

Concert of the Prague Film Orchestra

Concert of the Prague Film Orchestra

24.9. from 20:00

The combination of the Prague Film Orchestra and the Future Gate Festival has been marked for several years not only by sci-fi, but also fantasy, thriller and, after all, video game music. After a long hiatus, a performance is again in the pipeline, which will be part of the film festival and, we hope, a treat for many viewers. The orchestra always brings completely unique compositions with these festival performances and, as it is a given rule, it will certainly not stay with one genre.
True to the motto "There are no limits to imagination", you can really look forward to a refined concert programme in which every film music fan will find something for himself.
In addition to the evening concert, you can also look forward to the traditional pre-concert in the Lucerna cinema café performed by the record-breaking pianist Radim Linhart from 18.30. Do not hesitate to contact him with your musical wishes. The fulfillment rate is very high.

Keep an eye on the PFO website and Facebook and you won't miss any news.

We look forward to seeing you!

TICKET BOOKING

online via the form ("Ticket Booking")

by phone with Zdeňka Koryntová at (+420) 731 172 038 or 605 218 387

 

More info

Koncert Pražského filmového orchestru

Spojení Pražského filmového orchestru a festivalu Future Gate se neslo po několik ročníků nejen ve znamení sci-fi, ale také fantasy, thrilleru a koneckonců i videoherní hudby. Po delší odmlce je opět v přípravě vystoupení, které bude součástí a věříme, že i pro mnohé diváky zpestřením filmového pásma. Orchestr pokaždé přináší s těmito festivalovými vystoupeními zcela unikátní skladby a jak je již daným pravidlem, u jednoho žánru určitě nezůstane. Věrni heslu "Fantazii se meze nekladou" se opravdu můžete těšit na vytříbený koncertní program, ve kterém si najde to své skutečně každý fanoušek filmové hudby. Kromě večerního koncertu se tradičně také můžete těšit na před-koncert v kavárně kina Lucerna v podání klavíristy rekordmana Radima Linharta od 18.30. Neváhejte ho oslovit s vašimi hudebními přání. Míra splnitelnosti je velmi vysoká. Show more

24. 9. Sunday

Ceny20:00

Find your film