Eigasai Festival 2022

Ztráty a nálezy

Po dvou komplikovaných letech pandemie jsme rádi, že Vám můžeme představit už 15. ročník festivalu japonského filmu a kultury Eigasai 2022, v alespoň trochu „normálních“ podmínkách.  Letošním tématem jsou „Ztráty a nálezy“, avšak není to téma jediné. Rádi bychom připomněli i japonský princip „omotenaši“ (srdce na dlani). Tento projev japonské tradiční pohostinnosti je patrně nejlepším způsobem, jak s pokorou pečovat o své hosty. Současná situace by nás měla inspirovat k ohleduplnosti a toleranci, které jsou stále lidskou přirozeností. Proto nám ze všeho nejdříve dovolte poděkovat Vám za vzájemnou ohleduplnost a vstřícnost při dodržování pravidel, bez nichž by se festival nemohl uskutečnit, a bez kterých by jen těžko mohl být příjemným zážitkem.

Ztracené nebo zapomenuté věci se k nám někdy vrátí a jindy se po nich slehne zem. Spolu s věcmi se nám vracejí i vzpomínky a někdy nám přinesou i nový pohled na svět nebo milou osobu. To vše nás formuje a posouvá dál. Snad pro Vás takové budou i filmy, které Vám tímto představujeme.

Mít sny je vždy krásné. Studentka Šiori z filmu Kapka lásky se chce stát someliérkou, ale shodou okolností se na praxi dostane do vyhlášeného sakevaru. Ztratí na čas možnost studovat své milované víno ve Francii, ale po různých peripetiích objeví kouzlo tradičního japonského nápoje i své vlastní země.

Tanabata je svátek, kdy se dějí zázraky. Dva lidé se mohou setkat jen jednou za rok. To se stane i hlavním hrdinům romantické komedie Jahodová píseň. Po deseti letech se potkají dva bývalí spolužáci a rozhodnou se z toho udělat pravidlo. Smutná událost, co je před lety rozdělila, je opět spojí a možná se přátelství změní v lásku.

V biografickém filmu Doma u Moriho si uznávanýmalíř a kaligraf Morikazu Kumagai dobrovolně zvolí izolaci ve své zahradě, kterou neopustil posledních 30 let svého života. Získává vhled do života tvorů zde žijících, který je běžným lidem odepřen. Obraz excentrického umělce, jenž ze skromnosti odmítl řád japonské kultury, je zároveň jedním z posledních filmů oceňované herečky Kirin Kiki, která zde ztvárnila umělcovu manželku.

Dítě se rodí jako nepopsaný list. Pokud se ale narodíte do tradiční rodiny herců divadelního žánru kjógen, nejste obyčejné děti. Váš dědeček je hlavou rodu a pradědeček národním pokladem. Jsou vám čtyři roky a jste pokračovatelé rodové tradice. Nejtěžší je ale úloha otce, který v malém človíčku musí probudit lásku k už předurčené kariéře. Do zákulisí celého procesu se podíváme v unikátním časosběrném dokumentu Zrozeni ke slávě. 

Omotenaši-princip vřelé pohostinnosti, je denním chlebem každého majitele hotelu, ale mladší generaci moc neříká. Jejich život je příliš zaměřený na vlastní úspěch. Aby ho dosáhli, budou si muset hrdinové venkovské romance Hotel u jezera uvědomit, že nezáleží na vašem původu, jazyku, kterým mluvíte, či na postavení ve společnosti, ale na tom, co nosíte v srdci. Film je režijním debutem Jay Cherna, který pochází z Tchaj-wanu.    

Jaké to je, sdílet byt s duchem, ví naprosto přesně hlavní hrdinka komedie Krotitelka duchů. V rámci své brigády se stěhuje do bytů, kde někdo zemřel, a snaží se pomoci duchům nalézt klid. Když ale narazí na oběť vraždy, která je plna nenávisti, situace se značně zkomplikuje. Vrah musí být dopaden a pokud při tom dívka nalezne i spřízněnou duši, svět zůstane v rovnováze.

Závěrečný film festivalu s názvem Sbohem ústa nás zavede do světa nezávislé hudební scény, do okamžiku rozpadu dívčího dua Haru-Leo. Dívky čeká poslední turné a rozloučení s fanoušky. Dozvíme se, jak skupina vznikla, a co vedlo k jejímu rozpadu. Když do hudby vložíte kousek sebe, nezmizí, ale zůstane tam, dokud bude někdo hudbu poslouchat.

Film na sobotní odpoledne určený především mladším divákům nemusíme představovat. Můj soused Totoro je jedním z nejznámějších příběhů z produkce studia Ghibli. Život lidí se prolíná s kouzelným světem lesního ducha Totora. Vědí o něm jen dvě dívenky, které tu bez dozoru rodičů prožijí nejedno dobrodružství. Příběh, který pohladí srdce vám přineseme v japonském jazyce s českými titulky.

Děkujeme za přízeň, kterou festivalu Eigasai zachováváte i v této komplikované době a těšíme se na viděnou v kině Lucerna.

Klára Poskočilová

Více info

Eigasai 2022: Kapka lásky

Mladé Japonce i v dnešní době stále fascinuje západní svět a jeho kultura více než poznávání vlastních tradic. V japonské romantické komedii, ve které sake poteče proudem, má hodnoty podobně nastavené i hlavní hrdinka Šiori, studentka zemědělské univerzity v Tokiu. Touží se stát someliérkou a studovat víno ve Francii. Z rozmaru svého profesora je však poslána na praxi do známého tradičního sakevaru Sajdžó v Hirošimě. Přes řadu nedorozumění je rozhodnuta zápočet získat a svůj francouzský sen si splnit. Sake jí nikdy nechutnalo, ale když je výrobci tohoto nápoje poučena o správné teplotě a způsobu podávání, objeví zcela nový svět. Ocitne se ve společnosti, kde je sake středobodem veškerého dění. Ani syn majitele sakevaru nezamýšlí pokračovat v rodinné tradici, ale okolnosti ho přivedou zpět k myšlence jeho matky-vyrábět speciální sake tradiční metodou. Oba tak čeká namáhavá práce, jejíž výsledek je nejistý. Režie filmu se ujal Segi Naoki, kterého můžete znát z filmu Ramen Samuraj. 2018 Hawaii International Film Festival © 2018 „For Love's SAKE“ Film Partners Zobrazit více

2D ČT/AT 12
2DČT/AT

21. 2. pondělí

130,00 18:00
Více info

Eigasai 2022: Jahodová píseň

V této romantické komedii nesmělý, ale hodný Kóta, pracuje v továrně na mražené potraviny a jeho zaměstnání ho opravdu baví. O svátku Tanabata náhodou potká svou spolužačku Čiku a oba si uvědomí smutné pouto, které mají jeden k druhému i k tomuto dni. Přesně před deseti lety zemřel jejich společný kamarád Šindži. Ani jeden nechce být v tento den sám, a proto se domluví, že se každý rok tento den budou setkávat pravidelně. Kóta se kamarádku snaží bavit líčením svých podivných zážitků s extravagantní sousedkou, ale i vtipnými historkami ze svého jinak nudného života. Nevšimne si však, že Čika je vlastně ve svém uzavřeném světě nešťastná a smrt kamaráda si dává i po mnoha letech za vinu. Každý rok odchází z jejich setkání smutnější. Když se rozhodne se svým tajemstvím Kótovi svěřit, doufá, že tento ke všem vstřícný pomocník najde nějaký způsob, jak jí pomoci se od minulosti osvobodit a všechny vnitřní strachy rozptýlit. Název filmu vychází z písně punk rockové kapely Ging Nang Boys, kterou si budete moci užít i ve filmu. © 2019 "STRAWBERRY SONG" FILM PARTNERS Zobrazit více

2D ČT/AT 12
2DČT/AT

22. 2. úterý

130,00 18:00
Více info

Eigasai 2022: Doma u Moriho

Film vypráví příběh excentrického, ale uznávaného umělce Morizuki Kumagaie, který posledních 30 let svého života neopustil vlastní zahradu. Jeho malířská tvorba ve stylu nihonga se může zdát zpočátku naivní, až dětsky jednoduchá. Technikou olejomalby a akvarelu zobrazuje převážně kočky, hmyz a květiny. Za svou inspirací se každý den vydává do zákoutí své zahrady a hodiny pozoruje přírodu. O vše kolem domácnosti se stará jeho žena, ztvárněná herečkou Kirin Kiki. V jeho domě probíhá čilý ruch, přicházejí a odcházejí sousedé i návštěvníci z daleka, ale všichni mají podivínského umělce ve veliké úctě. Nově stavěná výšková budova v sousedství má však většinu jeho zahrady zahalit stínem. Slunce by tak dopadalo jen na jezírko, které dlouhé roky sám hloubil do nepoddajné země. Jak ovlivní moderní doba tohoto muže, který díky své izolaci nemá ponětí ani o existenci rychlovlaků, ale naopak ví, kterou nohou začíná mravenec svůj krok? Film přináší režisér Okita Šúiči, autor na Eigasai dříve uvedených filmů Mohykán se vrací domů a Dobrák Jonosuke. 2018 JAPAN CUTS, CUT ABOVE Award for Outstanding Performance in Film (Kiki Kirin) 2018 Beijing International Film Festival 2018 Far East Film Festival © 2017 “Mori, The Artist's Habitat” Film Partners Zobrazit více

2D ČT/AT 15
2DČT/AT

23. 2. středa

130,00 17:30
Více info

Eigasai 2022: Zrozeni ke slávě

Dokument s přednáškou – Ondřej Hýbl Narodit se v Kjótu jako prvorozený syn do rodiny předávající po generace tradiční japonské jevištní umění, se nám, obdivovatelům japonské kultury v ČR, nutně musí jevit jako krásná a tuze romantická představa. Avšak nazí přicházíme na svět všichni a tomu, čemu se budeme po celý život věnovat, se musíme naučit úplně od začátku. A předškolákům může být docela jedno, jak významnou pozici budou někdy v budoucnosti zastávat. Zcela přirozeně se stydí a zpravidla nesdílí nadšení k cestě, po které kráčejí jejich rodiče. Cesta k prvnímu představení a prvnímu úspěchu tak může mít i ve slavné kjótské rodině nečekaně hluboký, lidský rozměr. A dokáže otestovat schopnosti rodičů děti učit a motivovat úplně stejně, jako kdekoliv jinde na planetě. Program představí publiku pohled na studium umění dětí v tradiční japonské rodině i mimo ni. Promítnuty budou archivní snímky z unikátního časosběrného dokumentu, zachycujícího přípravu na první představení dvou dnešních mladých kjótských herců, i naprosto jedinečné pohledy do zákulisí rodové zkušebny a divadel. Jedná se o jedinou projekci mimo Japonsko. Zobrazit více

2D ČT/AT 12
2DČT/AT

24. 2. čtvrtek

130,00 18:00
Více info

Eigasai 2022: Hotel u jezera

„Život bez výčitek není moc dobrý život.“ Taiwanský režisér Jay Chern představuje ve svém celovečerním debutu japonské umění tradiční vřelé pohostinnosti, souhrnně nazývané „omotenaši“. Mladý arogantní korporátní úředník Jackie je poslán do Japonska, aby tam připravil rjókan, tradiční výletní hotel, k rekonstrukci a následnému prodeji. Snad pro upoutání pozornosti své bývalé přítelkyně, se Jackie rozhodne hotel na břehu jezera Biwa přebudovat na resort pro pořádání svateb. Místo však spravují hostinská Micuko a její dcera Rika. Obě vidí budoucnost naprosto jinak. Snímek rozhodně zaujme publikum toužící po krásně vyvedeném obraze dokonalé japonské kultury. Její hlubiny může skrze příběh na plátně poznávat společně s tím, jak mladý a cynický podnikatel objevuje hodnoty skromnosti, pokory a hloubky lidských vztahů, v atmosféře starého hostince, který původně zamýšlel zničit. Film je též malebnou venkovskou romancí s mezigeneračními konflikty, která divákům nechává vychutnat si kulisu historického Kjóta. Herečka Tanaka Rena hrála ve filmu Máme dceru a Jo Kimiko ve filmu Průvodce, jež jsme oba uvedli v minulých ročnících festivalu. 2018 Hong Kong International Film Festival 2018 Almaty Film Festival 2018 Chongqing Youth Film Festival 2018 Asian Film Festival Barcelona 2018 Cincinnati Over-the-Rhine International Film Festival © Shochiku Studio/Epic Entertainment Zobrazit více

2D ČT/AT 15
2DČT/AT

25. 2. pátek

130,00 21:03
Více info

Eigasai 2022: Můj soused Totoro

V Japonsku jen těžko najdete někoho, kdo by tento film neznal. Vyrostlo na něm několik generací a postava Totora si získala oblibu na celém světě. Film je roztomilý, zábavný a přesto ukazuje i dojemné odloučení dětí od rodičů. Osmiletá Sacuki se s mladší sestřičkou Mai a rodiči odstěhuje na venkov do zchátralého starého domu. Maminka je dlouhou dobu v nemocnici a vše kolem domu a zahrady je na tatínkovi. Dívkám tak zbývá spousta času na prozkoumávání okolí domu, kde k jejich velkému překvapení objeví kouzelné bytosti. Tou největší je dobrácký duch lesa Totoro, se kterým prožijí své úplně první dobrodružství. Drama nastane v okamžiku, kdy se Mai ztratí a všichni se ji vydají hledat. Svět lidí a kouzelných tvorů do sebe zasahují jen nepatrně a magie představuje samotnou přírodu. Autorem není nikdo menší než mistr animace Hajao Mijazaki a stejně jako všechny filmy studia Ghibli doprovodil Totora svou hudbou Joe Hisaiši. My Neighbor Totoro (Tonari no Totoro) © 1988 Studio Ghibli Zobrazit více

2D ČT 12
2DČT

26. 2. sobota

130,00 13:30
Více info

Eigasai 2022: Krotitelka duchů

Sehnat v Japonsku levný pronájem bytu, není nikdy jen tak. Důvodem nízké ceny může být i fakt, že v daném bytě někdo tragicky zemřel. Co však je pro jednoho důvod odmítnout pronájem, pro jiného může být šancí založit dosti svérázné podnikání. Právě do takových bytů se tedy na krátký čas stěhuje dívka Mika, která duchy zemřelých vidí, pomáhá jim jejich pozemské problémy dořešit a stigma minulosti u nemovitostí vymazat. Tak trochu černá komedie přináší Japonsko plné duchů, o nichž ví jen Mika a její strýc Goro, kteří své nadání dědí po generace. Ale co se stane, když narazí na rozezleného ducha mladé zavražděné ženy, který pln nenávisti touží po pomstě a vysvětlení, proč zrovna ona musela zemřít? Tady jde legrace stranou. Je třeba najít vraha a usvědčit ho. A to není snadné ani bezpečné, i když máte na své straně duchy. Zůstane Mika sama ve svém osamělém světě, nebo se i jí podaří osvobodit se, najde svou matku, a začne konečně i ona žít sama za sebe? Film je adaptací díla vítěze druhé ceny v projektu objevování talentů TSUTAYA CREATORS' PROGRAM FILM 2015. ©2018 ”Room Laundering” Film Partners Zobrazit více

2D ČT/AT 12
2DČT/AT

26. 2. sobota

130,00 18:00
Více info

Eigasai 2022: Sbohem ústa

Dívky Haru a Lea tvoří hudební duo Haru-Leo. Zpívají na ulici s kytarami a jejich nezávislá hudební tvorba si pomalu nachází fanoušky, hlavně mezi mladými dívkami, pro které se stávají idoly. Zatímco talentovaná Haru píše texty a skládá hudbu, atraktivnější Lea, se špatným vkusem na muže, si připadá zbytečná a odstrčená. Mezi dívkami se pomalu objevují spory i naschvály. Film začíná téměř na konci. Obě se i přes úspěch shodnou na rozpadu skupiny. Pohromadě je vlastně drží jen jejich manažer a bedňák Šima. Před definitivním koncem dua je čeká poslední rozlučkové turné. V průběhu cesty navštěvují kluby, kde začínaly, a vzpomínají, jakou radost měly ze svých prvních úspěchů. V tomto filmu nalezneme náznak milostného trojúhelníku, ale je hlavně o hudbě. Obě hrdinky do ní vkládají kus svého života, který se teď rozhodly opustit. ©2019 "FAREWELL SONG" FILM PARTNERS Zobrazit více

2D ČT/AT 15
2DČT/AT

27. 2. neděle

130,00 18:00
Pro lepší přizpůsobení obsahu pro Vás, bezpečnosti, měření statistik návštěvnosti a lepší zpětné vazbě tento web používá cookies. Klikáním a navigováním po stránce souhlasíte s tím, že sbíráme o Vás anonymní informace přes cookies. Více informací o používání cookies na naší stránce najdete zde.