Nabídka pro školy

Vážení pedagogové,

níže naleznete nabídku filmů vhodných pro školní projekce. Je to pouze doporučený výběr z aktuálních filmů, jinak jsme Vám schopni zajistit skoro jakýkoliv jiný film. Vstupné zpravidla činí 90 Kč, učitelský doprovod má vstup zdarma. Nabízíme Vám jak velký kinosál se 453 místy, tak i malý s 51 místy.

Pro objednávku školní projekce a s dotazy prosím kontaktujte Štěpána Bukáčka: 734 102 909, stepan.bukacek@lucerna.cz.

 

NOVINKY

VYNÁLEZCE

r. J. Capobianco, P. Grandjon, FRA/USA, 2023, 99 min.

Ponořte se do loutkového světa geniálního vynálezce a umělce Leonarda da Vinci. Ten přichází na královský dvůr experimentovat s lidským tělem, stavět létající stroje, obrněná vozidla a další fantastické vynálezy. Našeho superhrdinu čeká nejen napínavé dobrodružství, ale také osudové setkání s odvážnou princeznou Margaritou, se kterou hledá odpověď na tu nejdůležitější otázku. "Jaký je smysl života"?

(Přístupný)

 

JEDEN ŽIVOT (školní projekce lze objednávat od 1. března)

 r. J. Hawes, GB, 2023, 109 min.

Jeden život je britský životopisný film o britském humanitárním pracovníkovi Nicholasi Wintonovi. Hlavní role ve filmu ztvárnili Anthony Hopkins a Johnny Flynn. Film sleduje Wintona, který se ohlíží za svou minulostí a pomáhá skupinám židovských dětí v Němci okupovaném Československu, aby se mohly ukrýt a uprchnout v letech 1938-39, těsně před začátkem druhé světové války. Ve vedlejších rolích se dále objevují Lena Olin, Romola Garai, Alex Sharp, Jonathan Pryce a Helena Bonham Carter.

(Nevhodný do 12 let)

 

FILMY VHODNÉ PRO 2. STUPEŇ ZŠ A SŠ 

BRATŘI

r. T. Mašín, ČR/SR, 2023, 135 min.

Film Bratři vypráví jeden z největších příběhů studené války o odbojové skupině bratrů Josefa a Ctirada Mašínových. Rodina Mašínových se v komunisty ovládaném Československu stává terčem pronásledování a bratři věří, že po vzoru otce, hrdiny protinacistického odboje, lze proti diktatuře bojovat jedině se zbraní v ruce. Zakládají odbojovou skupinu a stávají nejhledanějšími muži v zemi. Pokusí se o útěk do Západního Berlína, kde plánují vstoupit do americké armády s cílem osvobodit Československo. Pátrání po pětici členů odbojové skupiny pokračuje ve východním Německu, kde začíná jeden z největších honů na lidi v novodobé historii.

(Nevhodný do 12 let)

 

VÍKENDOVÍ REBELOVÉ – německy s českými titulky

r. M. Rothemund, SRN, 2023, 109 min.

Dojemný a vtipný příběh podle skutečné události, která okouzlila celé Německo. Malý Jason do třídy úplně nezapadá, protože má poruchu autistického spektra. Přestože je vysoce inteligentní, škola rodině doporučuje dát ho do speciální školy. Mezi ním a jeho tátou Mircem však vznikne nečekaná dohoda – když mu Mirco pomůže vybrat si oblíbený fotbalový klub, bude se snažit ve škole dělat co nejméně problémů. Má to však jeden háček… Jason chce navštívit všechny stadiony v Německu!

(Přístupný)

 

 

FILMY VHODNÉ PRO PRVNÍ STUPEŇ ZŠ

 

TONDA, SLÁVKA A KOUZELNÉ SVĚTLO

r. F. Pošivač, ČR, 2023, 82 min.

Jedenáctiletý Tonda má jedinečnou vlastnost - od narození svítí. Jeho možná až přespříliš starostliví rodiče se ho snaží držet doma, aby jej ochránili před vnějším světem. To se změní ve chvíli, kdy se před vánočními svátky do jednoho ze sousedních bytů nastěhuje Slávka, tajemná dívka, která mu obrátí svět naruby. Tonda, Slávka a kouzelné světlo je film o tom, jaké je to být jiný, příběhem o přátelství a fantazii, o světle a tmě.

(Přístupný)

 

MIKULÁŠOVY PATÁLIE: JAK TO CELÉ ZAČALO

r. A. Fredon, b. Massoubre, FRA/LUX, 2022, 82 min.

Patálie malého Mikuláše, od rvaček na školním dvoře až po dobrodružství na letním táboře, si v průběhu let zamilovaly více než čtyři generace dětí i dospělých po celém světě. Oblíbená postavička nyní poprvé ožívá v původní ilustraci Sempého v animovaném filmu pro celou rodinu. Vzniká tak svěží a zábavný snímek, citlivě kombinující příhody rozpustilého školáka s osudy jeho dvou tvůrců, spisovatele Reného Goscinnyho a ilustrátora Jeana-Jacquese Sempého.

Projekce možná v dabované nebo originální (francouzské) verzi s tit.

(Přístupný)

 

FANY A PES

r.: M. Bruhn, Ralf Kukula, ČR/Něm./Belgie, 2019, 86 min.

Lipsko na konci léta 1989. Dvanáctiletá Fany se stará o Sputnika, psa své nejlepší kamarádky Sophie, která odjela s maminkou na letní prázdniny do Maďarska. Na začátku školního roku se však Sophie do třídy nevrátila a Fany začíná tušit, že její kamarádka jako mnoho jiných uprchla s rodinou na Západ. Ze třídy mizí i další děti, a pro Fany tak začíná dobrodružství při hledání kamarádky, které ji zavede do víru začínajících pravidelných pondělních demonstrací i na státní hranice, ale zapříčiní i konflikty s její prorežimní učitelkou. Zdá se, že se věci začínají dávat do pohybu... Příběh Fany líčí průběh pokojné revoluce na podzim roku 1989 z pohledu dítěte.

Možnost projekce v německém jazyce s českými titulky.

(Přístupný)

 

FILMY DOPLŇUJÍCÍ VÝUKU

BALÓN

r. M. Herbig, Německo, 2018, 120 min.

1979, východní Německo v čase vrcholící studené války. Dvě normální rodiny toužící po životě ve svobodné zemi vymyslí v tajnosti velký plán útěku na západ. Jejich hlavní zbraní je odvaha a vynalézavost, díky nimž tajně postaví horkovzdušný balón, s kterým se všech osm členů obou rodin pokusí přeletět nad Berlínskou zdí. Při prvním pokusu však neuspějí, celý plán útěku je ohrožen, hrozí jim odhalení a zatčení. Vydávají se tedy na nebezpečný závod s časem s policií v patách … Napínavý příběh o vzdoru a touze po svobodě byl natočen podle skutečných událostí. 

(Nevhodný do 12 let) 

 

MUŽ, KTERÝ STÁL V CESTĚ

r. P. Nikolaev, ČR/UKR/LIT, 2023, 120 min.

Strhující příběh lékaře a politika Františka Kriegla zachycuje dramatické události 21. srpna 1968, kdy byl v noci společně s čelními představiteli KSČ (Alexanderem Dubčekem ad.) zatčen a unesen do Moskvy. Byl jediným československým politikem, který se v zajetí i pod hrozbou likvidace postavil Leonidu Iljiči Brežněvovi a nepodepsal Moskevský protokol, dokument, jenž znamenal souhlas s okupací Československa.

(Nevhodný do 12 let)

 

IL BOEMO

r. P. Václav, ČR/ITÁ/SR, 2022, 140 min.

Historický velkofilm je inspirovaný skutečným příběhem jednoho z nejvyhledávanějších hudebních skladatelů druhé poloviny 18. století – Josefa Myslivečka. Zavede diváka do slunné Itálie, kde Mysliveček žil, tvořil, stal se legendou, ale také zemřel v zapomnění. Film je výjimečný precizním zpracováním historických reálií a vystupuje v něm řada reálných historických postav, které žáci znají z výuky hudební výchovy, historie či literatury.

(Nevhodný do 12 let)

 

DOKUMENTY

PLANETA PRAHA

r. J. Hošek, ČR, 2022, 85 min.

Kolik „obyvatel" má Praha? Tvůrci filmu Planeta Česko se tentokrát vydali na výpravu do betonové džungle hlavního města. Vedle nás lidí tu žijí nečekaní zvířecí sousedé, jejichž každodenní dobrodružství filmaři zaznamenali díky nejmodernějším technologiím z výjimečné blízkosti. Kde se v Praze vzali majestátní mufloni? Co si počne slípka zelenonohá, které nutrie bere možnost ke hnízdění? Do jaké zimní skrýše se na Petříně schová roztomilý plch? A co roháč, najde svou partnerku v nočním reji zahradní restaurace?

 

JIZERSKÉ HORY

r. V. Kuna, ČR, 2022, 91 min.

Populárně naučný celovečerní film vypráví příběh Jizerských hor od jejich vzniku po současnost. Zachycuje jejich geologický a geomorfologický vývoj, flóru, faunu, historický a kulturní vliv člověka jak v samotných horách, tak v jejich podhůří.

Film vhodnou a názornou formou doplňuje a rozšiřuje učivo, které naplňuje některé výstupy Rámcově vzdělávacího plánu pro základní vzdělávání jak na prvním (vzdělávací oblast Člověk a jeho svět), tak druhém stupni (vzdělávací oblast Člověk a příroda – vzdělávací obor zeměpis), stejně tak některé výstupy Rámcově vzdělávacího plánu pro gymnázia a pro gymnázia se sportovní přípravou (člověk a příroda – vzdělávací obor geografie, geologie, biologie).

Možnost pracovních listů. (Přístupný)