Nabídka pro školy

Vážení pedagogové,

níže naleznete nabídku filmů vhodných pro školní projekce. Je to pouze doporučený výběr z aktuálních filmů, jinak jsme Vám schopni zajistit skoro jakýkoliv jiný film. Vstupné zpravidla činí 90 Kč, učitelský doprovod má vstup zdarma. Nabízíme Vám jak velký kinosál se 453 místy, tak i malý s 51 místy.

Pro objednávku školní projekce a s dotazy prosím kontaktujte Štěpána Bukáčka: 734 102 909, stepan.bukacek@lucerna.cz.

 

NOVINKY 

MUŽ, KTERÝ STÁL V CESTĚ – připravujeme, od června 2023

r. P. Nikolaev, ČR/UKR/LIT, 2023, 120 min.

Strhující příběh lékaře a politika Františka Kriegla zachycuje dramatické události 21. srpna 1968, kdy byl v noci společně s čelními představiteli KSČ (Alexanderem Dubčekem ad.) zatčen a unesen do Moskvy. Byl jediným československým politikem, který se v zajetí i pod hrozbou likvidace postavil Leonidu Iljiči Brežněvovi a nepodepsal Moskevský protokol, dokument, jenž znamenal souhlas s okupací Československa.

(Nevhodný do 12 let)

 

DĚTI NAGANA

r. D. Pánek, ČR, 2023, 102 min.

Jedenáctiletý Dominik je u vytržení, když na turnaji století v Naganu naši poráží Kanadu a míří do finále. Přestože i on je trochu outsider, rozhodne se koupit hokejku a s kamarády hrát hokej, jak to jen jde. Hlavně s tenisákem na plácku za domem. Sestaví tým a plánují si zahrát svůj vlastní velký zápas proti klukům z vedlejší vesnice. Vedle toho chce Dominik vyhrát i srdce, úsměv a pusu od Katky ze třídy.

Možnost pracovních listů.

(Přístupný)

 

KOCOUR V BOTÁCH: POSLEDNÍ PŘÁNÍ

r. J. Crawford, J. Mercado, USA, 2022, 101 min.

Kocour v botách, jedna z postav z milovaných komedií o Shrekovi, zjišťuje, že jeho vášeň pro dobrodružství si vybrala svou daň: už přišel o osm ze svých devíti životů. A tak se v pokračování úspěšného filmového dobrodružství vydává na výpravu za bájným Posledním přáním, aby svých devět životů zase obnovil.

(Přístupný)

 

FILMY VHODNÉ PRO 2. STUPEŇ ZŠ A SŠ

KUCIAK: VRAŽDA NOVINÁŘE

r. M. Sarnecki, DÁN/ČR/USA, 2023, 102 min.

Chladnokrevná vražda investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové v únoru 2018 otřásla nejen Slovenskem. Proč museli zemřít? Dánský koprodukční dokument Kuciak: Vražda novináře rozplétá chapadla (nejen) slovenské mafie z cenné zahraniční perspektivy a s potřebným odstupem. Divákům přináší nikdy nezveřejněné záběry, málo známé informace a také autentické rozhovory s rodiči Jána a Martiny i s obhájcem hlavního obžalovaného podnikatele Mariana Kočnera. Unikátní policejní záběry a materiály vrhají na celý případ nové světlo.

Možnost pracovních listů. (Přístupný)

 

IL BOEMO

r. P. Václav, ČR/ITÁ/SR, 2022, 140 min.

Historický velkofilm je inspirovaný skutečným příběhem jednoho z nejvyhledávanějších hudebních skladatelů druhé poloviny 18. století – Josefa Myslivečka. Zavede diváka do slunné Itálie, kde Mysliveček žil, tvořil, stal se legendou, ale také zemřel v zapomnění. Film je výjimečný precizním zpracováním historických reálií a vystupuje v něm řada reálných historických postav, které žáci znají z výuky hudební výchovy, historie či literatury.

(Nevhodný do 12 let)

 

TŘI MUŠKETÝŘI: D'ARTAGNAN

r. M. Bourboulon, FRA, 2023, 121 min.

V království rozděleném náboženskými válkami a pod hrozbou britské invaze, hrstka mužů a žen zkříží meče a spojí svůj osud s osudem Francie… Temperamentní mladý gaskoněc d‘Artagnan, neohrožení a věrní královští mušketýři Athos, Porthos a Aramis, křehká Constance, ďábelsky prohnaný kardinál z Richelieu či krásná a tajemná Milady de Winter jsou hlavními protagonisty nesmrtelného vyprávění o odvaze, lásce a cti. První díl nejnovější dvoudílné adaptace legendární knižní předlohy.

Projekce možná v dabované nebo originální (francouzské) verzi s tit.

(Nevhodný do 12 let)

 

FILMY VHODNÉ PRO PRVNÍ STUPEŇ ZŠ

 

MYŠKA A MEDVĚD NA CESTÁCH

r. J. Chheng, J. Ch. Roger, FRA, 2023, 80 min.

I když jsou různě velcí, jeden je upovídaný a druhý místo povídání raději hraje na housle či harmoniku, jsou medvěd Ernest a myška Celestina nerozlučnými kamarády. Když se tak trochu i Celestininým přičiněním rozbijí Ernestovy zamilované housle, musí se vrátit do jeho rodné země Breptánie. Protože jen tam je dokáží opravit, je to totiž země hudbě a hudebníkům zaslíbená. Když však Ernest a Celestina do Breptánie navzdory všem překážkám dorazí, čeká je hodně nemilé překvapení. Něco se zásadně změnilo a pokazilo.

(Přístupný)

 

MIKULÁŠOVY PATÁLIE: JAK TO CELÉ ZAČALO

r. A. Fredon, b. Massoubre, FRA/LUX, 2022, 82 min.

Patálie malého Mikuláše, od rvaček na školním dvoře až po dobrodružství na letním táboře, si v průběhu let zamilovaly více než čtyři generace dětí i dospělých po celém světě. Oblíbená postavička nyní poprvé ožívá v původní ilustraci Sempého v animovaném filmu pro celou rodinu. Vzniká tak svěží a zábavný snímek, citlivě kombinující příhody rozpustilého školáka s osudy jeho dvou tvůrců, spisovatele Reného Goscinnyho a ilustrátora Jeana-Jacquese Sempého.

Projekce možná v dabované nebo originální (francouzské) verzi s tit.

(Přístupný)

 

FANY A PES

r.: M. Bruhn, Ralf Kukula, ČR/Něm./Belgie, 2019, 86 min.

Lipsko na konci léta 1989. Dvanáctiletá Fany se stará o Sputnika, psa své nejlepší kamarádky Sophie, která odjela s maminkou na letní prázdniny do Maďarska. Na začátku školního roku se však Sophie do třídy nevrátila a Fany začíná tušit, že její kamarádka jako mnoho jiných uprchla s rodinou na Západ. Ze třídy mizí i další děti, a pro Fany tak začíná dobrodružství při hledání kamarádky, které ji zavede do víru začínajících pravidelných pondělních demonstrací i na státní hranice, ale zapříčiní i konflikty s její prorežimní učitelkou. Zdá se, že se věci začínají dávat do pohybu... Příběh Fany líčí průběh pokojné revoluce na podzim roku 1989 z pohledu dítěte.

Možnost projekce v německém jazyce s českými titulky.

(Přístupný)

 

FILMY DOPLŇUJÍCÍ VÝUKU

BALÓN

r. M. Herbig, Německo, 2018, 120 min.

1979, východní Německo v čase vrcholící studené války. Dvě normální rodiny toužící po životě ve svobodné zemi vymyslí v tajnosti velký plán útěku na západ. Jejich hlavní zbraní je odvaha a vynalézavost, díky nimž tajně postaví horkovzdušný balón, s kterým se všech osm členů obou rodin pokusí přeletět nad Berlínskou zdí. Při prvním pokusu však neuspějí, celý plán útěku je ohrožen, hrozí jim odhalení a zatčení. Vydávají se tedy na nebezpečný závod s časem s policií v patách … Napínavý příběh o vzdoru a touze po svobodě byl natočen podle skutečných událostí. 

(Nevhodný do 12 let) 

 

DOKUMENTY

PLANETA PRAHA

r. J. Hošek, ČR, 2022, 85 min.

Kolik „obyvatel" má Praha? Tvůrci filmu Planeta Česko se tentokrát vydali na výpravu do betonové džungle hlavního města. Vedle nás lidí tu žijí nečekaní zvířecí sousedé, jejichž každodenní dobrodružství filmaři zaznamenali díky nejmodernějším technologiím z výjimečné blízkosti. Kde se v Praze vzali majestátní mufloni? Co si počne slípka zelenonohá, které nutrie bere možnost ke hnízdění? Do jaké zimní skrýše se na Petříně schová roztomilý plch? A co roháč, najde svou partnerku v nočním reji zahradní restaurace?

 

JIZERSKÉ HORY

r. V. Kuna, ČR, 2022, 91 min.

Populárně naučný celovečerní film vypráví příběh Jizerských hor od jejich vzniku po současnost. Zachycuje jejich geologický a geomorfologický vývoj, flóru, faunu, historický a kulturní vliv člověka jak v samotných horách, tak v jejich podhůří.

Film vhodnou a názornou formou doplňuje a rozšiřuje učivo, které naplňuje některé výstupy Rámcově vzdělávacího plánu pro základní vzdělávání jak na prvním (vzdělávací oblast Člověk a jeho svět), tak druhém stupni (vzdělávací oblast Člověk a příroda – vzdělávací obor zeměpis), stejně tak některé výstupy Rámcově vzdělávacího plánu pro gymnázia a pro gymnázia se sportovní přípravou (člověk a příroda – vzdělávací obor geografie, geologie, biologie).

Možnost pracovních listů. (Přístupný)